Odmiany własne

Odmiany własne CN Pietrzak 

Wieloletnie doświadczenie w branży nasiennej i własne laboratorium badań roślin pozwalają nam z sukcesami prowadzić twórczą hodowlę nasion. Dzięki temu możemy wprowadzać na rynek nowe, udoskonalone odmiany roślin rolniczych. Ich wysoką jakość, odrębność od innych odmian i trwałość cech potwierdza rejestracja dokonana przez COBORU. 
 

Poszczególne odmiany wykazują bardzo korzystne cechy w stosunku do innych odmian danego gatunku, np. większą mątwikobójczość czy zwiększoną fitosanitarność. Na tę chwilę zarejestrowaliśmy poniższe unikalne odmiany roślin, a prace nad kolejnymi trwają.

Facelia Błękitna NATRA - charakterystyka
NATRA jest szczególnie cenioną odmianą facelii błękitnej. Zdecydowanie sprawdza się do wysiewu jako poplon ścierniskowy, po którym sadzi się buraki cukrowe, ziemniaki i inne rośliny okopowe. Gatunek bardzo dobrze wpływa na kondycję ziemi, użyźniając ją i spulchniając. Roślina jest nie tylko fitosanitarna, ale też mątwikobójcza- według badań jej obecność w uprawie zmniejsza populację mątwika burakowego o około 29% w stosunku do czarnego ugoru. Facelia błękitna NATRA może być też wysiewana w plonie głównym na nasiona, jest jednocześnie wspaniałą odmianą miododajną. Do jej zalet należy również szybki wzrost, długie kwitnienie, wysokie plonowanie i łatwość uprawy.

Facelia - uprawa
Facelia Błękitna NATRA ma niewielkie wymagania glebowe i klimatyczne. Dobrze radzi sobie także na słabszych glebach, choć najlepiej służą jej lekkie gleby żytnie. Ziemia nie powinna być jednak zbyt żyzna (skutkuje to wyleganiem uprawy), podmokła i słabo przepuszczalna. Roślina jest odporna zarówno na sezonowe susze, jak i jesienne przymrozki (nawet do –10 st. C). Okres wegetacji rośliny jest stosunkowo krótki, dzięki czemu można ją wysiewać w odmiennych terminach, tak aby kwitnienie nastąpiło w dogodnym dla rolnika czasie.

Odmiana własna chroniona wyłącznym prawem - certyfikat z 2017 r.

Gorczyca biała ROTA - charakterystyka
Gorczyca biała ROTA wykorzystywana jest w uprawie jako poplon ścierniskowy. Jej ogromnym atutem są właściwości mątwikobójcze, które ta odmiana ma na wybitnie wysokim poziomie. Badania wskazują, że ROTA pomniejsza rozwój populacji mątwika burakowego o ponad 1/3 w porównaniu do gorczycy białej innych odmian stosowanych w Polsce. Dodatkowo roślina zwana jest zielonym nawozem, ponieważ poprawia stan fitosanitarny gleby, a dzięki głębokiemu ukorzenieniu, także jej strukturę. Te cechy gorczycy białej sprawiają, że jest świetnym wyborem jako międzyplon ścierniskowy, zwłaszcza przed uprawą roślin okopowych (przede wszystkim buraków cukrowych) i warzywnych. Ponadto zbiory roślin, które są uprawiane po tej odmianie gorczycy są znaczenie wyższe i lepsze pod względem jakości. Sama gorczyca biała (poplon) w odmianie ROTA także wyróżnia się wysokim plonem zielonej, jak i suchej masy.

Gorczyca biała - uprawa
ROTA, tak jak inne odmiany gorczycy białej, jest mniej wymagająca niż rzepak. Lubi kompleksy pszenne i żytnie, a jej uprawa z powodzeniem prowadzona jest w całym kraju. Gleba nie może być jednak kwaśna, podmokła albo nieprzepuszczalna. Nasiona rośliny w okresie wschodu mają dużą odporność na przymrozki.

Odmiana własna chroniona wyłącznym prawem - certyfikat z 2017 r.

Odmiana własna chroniona wyłącznym prawem - certyfikat z 2021 r.

 

Odmiana własna chroniona wyłącznym prawem - certyfikat z 2021 r.

Odmiana własna chroniona wyłącznym prawem - certyfikat z 2021 r.

* Powyższe charakterystyki opracowane zostały w oparciu o badania zrealizowane przez COBORU (Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych). Należy jednak mieć świadomość, że opisane właściwości poszczególnych odmian mogą nie wystąpić w pełnym zakresie, gdyż znaczenie dla ich rozwoju mają także okoliczności uprawy o charakterze rolniczym czy przyrodniczym. Opisy dotyczą więc potencjału plonowania roślin i jakości zbiorów, jakie mogą zapewnić.